Przedszkole Samorządowe nr 2 w Myślenicach mieści się w przytulnym budynku parterowym, w którym funkcjonują trzy oddziały przedszkolne: „Motylki” (3,4 – latki), „Biedronki” (4,5 – latki) i „Pszczółki” (5,6 – latki).
Ze względu na kameralność naszego przedszkola, personel poświęca wiele uwagi każdemu dziecku wspierając je w trudnościach oraz rozwijając talenty, a dostęp do specjalistycznej pomocy logopedy, psychologa, terapeuty i pedagoga jest łatwiejszy.
Każdy z oddziałów posiada własną salę zabaw i dysponuje własnym zapleczem sanitarno - higienicznym. Atutem naszego przedszkola jest duży parking dla Rodziców.
Przedszkole dysponuje atrakcyjnym terenem wokół budynku, posiada dwa place zabaw i mini boisko, które sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i prowadzeniu obserwacji przyrodniczych. Duży, estetycznie zaprojektowany ogród podzielony jest na różne strefy, takie jak: „Strefa dla Maluszka”, wspinaczki, zabaw sensorycznych oraz relaksu, co pozwala na dostosowanie aktywności do różnych potrzeb i zainteresowań dzieci.
Przedszkole posiada własną, bardzo dobrze wyposażoną kuchnię, w której według modelowej racji żywieniowej dla dzieci w wieku przedszkolnym przyrządzane są domowe, smaczne a zarazem zdrowe i urozmaicone posiłki.
Właściwie skomponowana dieta oparta o odpowiednie produkty i dania zapewniają dzienne zapotrzebowanie dzieci na wszystkie składniki odżywcze i dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, a niska zawartość tłuszczu, soli i cukru to klucz do zdrowia naszych dzieci J
W tygodniowym jadłospisie uwzględnione są potrawy mięsne, rybne i jarskie (własnego wyrobu J ). Zapewniamy dużą różnorodność surówek.
Kuchnia wyposażona jest w piec konwekcyjno-parowy, dzięki któremu potrawy, zwłaszcza mięso i ryby zachowują swoje wartości odżywcze, walory smakowe i aromatyczne J
Każdego dnia dzieci mają stały dostęp do wody mineralnej, kosztują świeże owoce i warzywa, nasiona i bakalie.
Nasza kuchnia jest stale wzbogacana o nowe produkty.
Przedszkole funkcjonuje w godzinach od 7.00 do 17.00.
Praca wychowawczo - dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego. Zgodnie z wyznaczonymi zadaniami nauczyciele organizują zajęcia wspierające rozwój dziecka. Wykorzystują do tego każdą sytuację i moment pobytu dziecka w przedszkolu. Wszystkie doświadczenia dzieci płynące z organizacji pracy przedszkola są efektem realizacji programu wychowania przedszkolnego. Ważne są zatem zajęcia kierowane, jak i czas spożywania posiłków, czynności sanitarno - higieniczne, czas przeznaczony na odpoczynek, uroczystości przedszkolne, spacery, wycieczki.
Nauczyciele wykorzystują różnorodne metody pracy, które aktywizują dziecko oraz umożliwiają praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy. Stosowane metody, formy pracy i środki dydaktyczne (w tym multimedialne) zapewniają dzieciom osiąganie sukcesów rozwojowych oraz pozytywną motywację do podejmowania zadań, tym samym rozwijając ich wiarę we własne siły i możliwości.
Bardzo ważna jest samodzielna zabawa, która jest podstawową i najważniejszą formą aktywności oraz jest doskonałym sposobem na naukę.
W naszym przedszkolu zatrudniony jest wykwalifikowany zespół nauczycieli, w tym nauczyciele specjaliści:
- neurologopeda z uprawnieniami Trenera Umiejętności Społecznych (TUS), terapii ręki i wczesnego wspomagania logopedycznego,
- psycholog z uprawnieniami Trenera Umiejętności Społecznych (TUS),
- pedagog specjalny,
- terapeuta pedagogiczny
Nasz zespół ustawicznie się doskonali i aktywnie bierze udział m. in. w warsztatach, szkoleniach, konferencjach, kursach, webinariach, studiach podyplomowych.
Wykorzystując kompetencje, potencjał, uzdolnienia i zainteresowania kadry pedagogicznej oraz ich wiedzę i umiejętności zdobyte podczas różnorodnych szkoleń, w przedszkolu odbywają się zajęcia z elementami kodowania, rytmiczno - muzyczne, teatralne, sportowo – ruchowe, plastyczno – techniczne, kulinarne, sensoryczne, terapeutyczne, oraz savoir–vivre’u, które prowadzone są przez nauczycieli naszego przedszkola.
Misja Przedszkola
"SAMODZIELNE, WSZECHSTRONNE, SZCZĘŚLIWE"
Misją Przedszkola jest dbanie o wszechstronny rozwój Dziecka poprzez wzorowy proces opieki, wychowania, nauczania - uczenia się, co umożliwia Dziecku odkrywanie jego własnych możliwości, uzdolnień i zainteresowań.
W efekcie takiego wsparcia, w domowej - przyjaznej atmosferze, Dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki w klasie pierwszej.
CEL NASZEJ PRACY to wspomaganie, ukierunkowywanie rozwoju Dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami w relacjach ze środowiskiem społecznym, kulturowym, przyrodniczym.
Edukacja, wychowanie i opieka - ZADANIA PRIORYTETOWE:
Integrowanie oddziaływań wychowawczych: PRZEDSZKOLE – DOM
...bo dla małego dziecka dom i przedszkole to dwa najważniejsze światy
W naszym Przedszkolu Rodzice są dla nas PARTNERAMI, a współpraca oparta jest na wzajemnym porozumieniu, szacunku, zaufaniu, życzliwości i lojalności.
Kształtowanie u dzieci wrażliwości ekologicznej oraz promowanie zdrowego stylu życia - stylu EKO
…bo tylko zintegrowane działania domu i przedszkola pozwolą ukształtować podstawowe zasady ochrony środowiska,
zdrowego odżywiania i stylu życia
BYĆ EKO
żyć w zgodzie z naturą i szanować jej zasoby
Do podstawowych form edukacji ekologicznej w przedszkolu należą:
- uświadomienie zagrożeń ekologicznych współczesnej cywilizacji,
- kształtowanie pojęć związanych z ochroną środowiska,
- realizacja edukacyjnych programów i projektów o tematyce proekologicznej,
- udział w akcjach na rzecz ochrony naturalnego środowiska,
- udział rodziców i środowiska lokalnego w obchodach świąt ekologicznych,
- wycieczki i spacery do różnych ekosystemów – las, pole, łąka, sad, ogród,
- tematyczne wycieczki do gospodarstw ekologicznych,
- kącik przyrody – „małe laboratorium przyrody”,
- zakładanie karmników dla ptaków,
- ekspozycje prac dzieci,
- wystawy,
- konkursy o tematyce prozdrowotnej i ekologicznej,
- prowadzenie w przedszkolu biblioteczki przyrodniczej,
- promowanie i rozpowszechnianie wiedzy o tematyce proekologicznej poprzez plakaty, ulotki, happeningi, występy i przedstawienia teatralne,
- sadzenie roślin ozdobnych i krzewów,
- spotkania z przedstawicielami instytucji w zakresie edukacji ekologicznej.
Być EKO
dbać o siebie poprzez zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną
Do podstawowych form edukacji prozdrowotnej w przedszkolu należą:
- poranne ćwiczenia gimnastyczne,
- codzienne zajęcia i zabawy muzyczno - ruchowe,
- spacery i piesze wycieczki,
- turnieje i olimpiady sportowe,
- realizacja edukacyjnych programów i projektów o tematyce prozdrowotnej,
- warsztaty dla rodziców dotyczące postaw prozdrowotnych,
- zajęcia kulinarne w oparciu o zasady prawidłowego odżywiania,
- zakładanie „zielonych ogródków”,
- spotkania z przedstawicielami instytucji w zakresie edukacji zdrowotnej, w tym z dietetykiem, lekarzem, fizjoterapeutą, pielęgniarką, stomatologiem.
Być EKO
troszczyć się o swoje zdrowie psychiczne
Do najważniejszych sposobów ochrony zdrowia psychicznego dzieci w przedszkolu należą:
- gry i zabawy na budowanie poczucia własnej wartości i silnej osobowości,
- czytanie literatury dziecięcej (bajki terapeutyczne),
- realizacja terapeutycznych innowacji, programów i projektów mających na celu kształtowanie umiejętności rozpoznawania, nazywania i radzenia sobie z emocjami,
- zapoznanie dzieci z technikami relaksacyjnymi,
- wsparcie specjalistów na terenie przedszkola,
- kampanie edukacyjno – profilaktyczne,
- uczenie przestrzegania reguł, norm i zasad, wychowywanie w duchu wartości i wrażliwości na prawdę i piękno – „Kodeks przedszkolaka”, „Standardy ochrony małoletnich”.
NASZE PRZEDSZKOLE :)
- organizuje DNI ADAPTACYJNE poprzedzające nowy rok szkolny (w miesiącu sierpień) dla dzieci i ich rodziców, co sprzyja obniżeniu stresu u dziecka przed pójściem po raz pierwszy do przedszkola, daje szansę na poznanie Przedszkola i personelu, ułatwia budowanie zaufania do przedszkola i wychowawcy zarówno rodzicom jak i dzieciom,
- organizuje warsztaty, szkolenia i zajęcia otwarte dla rodziców,
- aktywnie bierze udział w gminnych konkursach m. in. plastycznych, muzycznych, fotograficznych, recytatorskich oraz jest ich organizatorem,
- organizuje uroczystości i imprezy przedszkolne: Międzynarodowy Dzień Kropki, Ogólnopolski Dzień Przedszkola, Święto Pieczonego Ziemniaka - impreza integracyjna dla dzieci i rodziców, Pasowanie dzieci 6 letnich, Przedszkole do hymnu - Narodowe Święto Niepodległości, Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, Dzień Pluszowego Misia, Zabawy/wróżby andrzejkowe, Mikołajki, Obchody Świąt Bożego Narodzenia, Dzień Babci i Dziadka w budynku OSP Dolne Przedmieście, Dzień Czerwonego Serduszka, Bal karnawałowy, Powitanie wiosny, Wielkanocny Poranek, Dzień Książki dla Dzieci, Światowy Dzień Zdrowia, Międzynarodowy Dzień Ziemi, Dzień Języka Angielskiego, Ogólnopolski Maraton dla przedszkolaków „Sprintem do maratonu”, Dzień Mamy i Taty, Dzień Dziecka, Piknik Rodzinny „Mama, Tata i Ja”, Zakończenie roku szkolnego – „Pożegnanie Starszaków z Przedszkolem”, Dzień Sportu,
- organizuje wycieczki, w tym autokarowe,
- współpracuje z instytucjami wspierającymi Rodzinę oraz rozwój psychofizyczny dziecka, w tym z „Kreatywnymi Animatorami”,
- realizuje ogólnopolskie i międzynarodowe programy oraz projekty edukacyjne, m. in. Międzynarodowy Projekt POSE: „Zabawy ruchowe w zdrowym stylu. Poprawa jakości wychowania fizycznego w przedszkolu w celu zapobiegania wadom postawy u dzieci”. Dzięki temu nauczyciele wychowania przedszkolnego poprzez cyfrową platformę edukacyjną uczestniczą w szkoleniach i webinariach, podczas których uczą się, jak skutecznie wspierać zdrowy rozwój dzieci i zapobiegać problemom związanym z wadami postawy w oparciu o najnowsze trendy edukacyjne oraz wiedzę ekspertów. Udział w projekcie pozwoli nauczycielom podnieść swoje kompetencje w obszarze rozwoju fizycznego dzieci oraz w bezpieczny sposób wprowadzić zdrowe nawyki w swojej grupie. Po zakończeniu projektu, przedszkole uzyska certyfikat „Zdrowego Przedszkolaka” i tym samym stanie się Przedszkolem Partnerskim Projektu. „Sportowa wyprawa”, którego zadaniem jest rozbudzanie sportowych zainteresowań dzieci oraz upowszechnianie aktywnego i zdrowego stylu życia. „EKO przygody z Żywiołkami”, który zapewnia przestrzeń do eksperymentowania i wielozmysłowego doświadczania świata, rozbudza dziecięcą ciekawość świata, uwrażliwia na zróżnicowanie i piękno natury oraz rozwija świadomość ekologiczną. „Sekrety dobrego wychowania”, który ma na celu kształtowanie wśród dzieci zasad dobrego zachowania oraz zredukowanie zachowań niepożądanych. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, dzięki któremu nasza biblioteka przedszkolna wzbogaciła się o nowe - atrakcyjne pozycje książkowe adresowane do dzieci w wieku 3-6 lat. Nauczyciele wykorzystują zakupione książki podczas głośnego czytania, w trakcie zajęć edukacyjnych, relaksacji – „Pora na bajkę”, organizowane są teatrzyki z wykorzystaniem Kamishibai (teatr ilustracji). Natomiast książki z dużą czcionką wspierają rozwój umiejętności samodzielnego czytania dzieci oraz wzbudzają ich zainteresowaniem czytaniem.
- realizuje innowacje, m.in. „English around us – angielski wokół nas” - innowacja metodyczna, której ważnym elementem jest codzienne obcowanie z językiem angielskim podczas czynności rutynowych, śpiewania piosenek, recytowania rymowanek, uczestniczenia w anglojęzycznych zabawach, "Oswoić szkołę. Czyli jak pomóc dziecku przekroczyć próg szkolny" - innowacja pedagogiczna, której zadaniem jest przygotowanie dzieci 6 - letnich do kolejnego etapu edukacji, wzmocnić ich pozytywne nastawienie, aby bez lęku i obaw, lecz spokojnie - z uśmiechem i ciekawością mogli przekroczyć próg szkoły, "Pan Karp w Kapeluszu - czyli dzieci i ryby mają głos" - autorska innowacja logopedyczna rozwijająca kompetencje językowe w oparciu o holistyczne podejście do dziecka.
- uczestniczy w kampaniach edukacyjnych m.in. "Międzynarodowa Kampania „POMARAŃCZOWA WSTĄŻKA” przeciwdziałającej przemocy i agresji wobec dzieci,
- uczestniczy w obchodach międzynarodowych świąt, akcjach na rzecz środowiska, akcjach charytatywnych i zbiórkach,
- współpracuje ze środowiskiem lokalnym,
- z cyklu „Gość Dwójki” organizuje spotkania z ciekawymi ludźmi.
W naszym Przedszkolu najważniejsze jest DZIECKO,
a życzliwa kadra wspiera Je, troszczy się o jego bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.
Dokładamy starań, aby Dziecko czuło się kochane, akceptowane i szczęśliwe,
tak aby przedszkole stało się dla Niego Drugim Domem.
W naszym Przedszkolu Rodzice są dla nas PARTNERAMI,
a współpraca oparta jest na wzajemnym
porozumieniu, szacunku, zaufaniu, życzliwości i lojalności.
...bo Dziecko jest dobrem wspólnym.
Serdecznie zapraszamy!
Monika Tula
Dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 2 w Myślenicach
.